16 listopada 2017r. odbyło się spotkanie nt. Globalnych wyzwań społecznych i środowiskowych w przemyśle obuwniczym i skórzanym, na które mieliśmy przyjemność zostać zaproszeni przez organizatora tego wydarzenia - Fundację Kupuj Odpowiedzialnie. Prowadzi ona projekt "Kupuj Odpowiedzialnie Buty".
Bardzo chętnie skorzystaliśmy z zaproszenia, gdyż temat jest nam bardzo bliski. Spotkanie było poświęcone społecznym i środowiskowym wyzwaniom związanym z globalnym przemysłem obuwniczym i skórzanym. Rozmawialiśmy o warunkach, w jakich pozyskiwane są surowce i w jakich powstają produkty skórzane, ich wpływie na zdrowie pracowników, konsumentów i na środowisko naturalne oraz o obowiązkach informacyjnych firm w tym zakresie, a w szczególności o transparentności i monitorowaniu łańcuchów dostaw, a także eliminacji niebezpiecznych substancji z procesu produkcji obuwia.
Spotkanie to pokazało nam, że, wbrew pozorom, ‘tam, na górze’ coś się zmienia, że są ludzie, którzy bardzo aktywnie i z coraz większą skutecznością działają, by poprawić aktualną sytuację. A dzieje się to właśnie przede wszystkim dzięki dialogowi. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wiodących polskich marek produkujących m.in. odzież i obuwie w krajach tzw. ‘Globalnego Południa’, które następnie sprzedawane są w całej Europie, eksperci w obszarach przemysłu skórzanego, jego wpływu na środowisko, CSR, odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji, praw pracowniczych i relacji z firmami w Indiach, a także przedstawiciele Ministerstw Rozwoju i Spraw Zagranicznych. Naszym wkładem w dyskusję było przedstawienie istniejących i znanych nam alternatyw dla wiodącego prym w produkcji obuwniczej surowca, jakim jest skóra.
Poruszonych zostało pięć najważniejszych problemów związanych z globalnym łańcuchem dostaw przemysłu obuwniczo-skórzanego:
1. bardzo niskie zarobki pracownic i pracowników Globalnego Południa,
2. niebezpieczne warunki pracy i negatywny wpływ stosowanych chemikaliów na środowisko,
3. ograniczone prawo do zrzeszania się pracownic i pracowników w związki zawodowe,
4. brak jawności łańcucha dostaw,
5. brak dialogu firm z organizacjami pozarządowymi, walczącymi o prawa pracownic i pracowników Globalnego Południa.
Wraz z ekspertami i markami dyskutowaliśmy o możliwościach i sposobach skutecznego rozwiązywania tych problemów, co stanowi złożony i długotrwały proces oparty m.in. o budowanie wieloletnich i trwałych relacji biznesowych firm z producentami i dostawcami.
Okazuje się, że wspólnie możemy wiele zrobić, by sytuacja uległa poprawie. Duże, polskie marki wykazują chęć i już podjęły kroki zmierzające w lepszym kierunku, co kreuje pozytywne wzorce dla pozostałych. Zadziałać można na wielu poziomach – bardzo zachęcamy do sięgnięcia po raport „Patrz na nogi” podsumowujący dwa lata pracy nad projektem „Kupuj odpowiedzialnie buty”, by dowiedzieć się więcej, bo my – jako konsumenci - tu na dole’ możemy najwięcej zdziałać poprzez jasne i wyraźnie formułowanie oczekiwań wobec marek oraz edukację własną i innych.
Bądź świadomym konsumentem i kupuj odpowiedzialnie! Pamiętaj, że Twój wybór, to nasz lepszy świat!
zdjęcie: raport Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie "patrz pod nogi" https://www.ekonsument.pl/materialy/publ_657_patrz_na_nogi.pdf
Niedziela
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Komentarz
Zostaw swój komentarz