Buty, torebka, portfel, pasek… Kto z nas nie usłyszał kiedyś, że najlepiej zainwestować w te skórzane? Bo trwałe, porządne i solidne. I tylko w skórzanych butach stopa oddycha. I nie zmoknie, rzecz jasna. Dziś post obalający mit. Gotowi?
Pochodzenie
Produkt produktem, ale skąd ta skóra? Zastanawialiście się kiedyś, jak jest produkowana? Z jakiego zwierzęcia pochodzi? Jak została wyprawiona, zabarwiona i zakonserwowana? Producenci nawet najbardziej ekskluzywnych marek nie podają konsumentom tych informacji. A to dlatego, że nie ma się czym chwalić.
Skóry najczęściej pochodzą od krów. Czasem od cielaków – wtedy produkt jest dużo droższy i jeszcze bardziej ekskluzywny, a to dlatego, że cielęca skóra jest wyjątkowo miękka i delikatna w dotyku. Cielęta zabierane są od matki tuż po urodzeniu – obalamy pierwszy mit, o tym, że skóra to produkt uboczny przemysłu mięsnego – nie zawsze tak jest. Poza skórami krowimi, często używa się też skór kozich, odnotowano również przypadki produktów wykonanych ze skór kotów czy psów.
Tym samym przechodzimy do kolejnej kwestii. I znów zadajmy sobie pytanie - skąd pochodzi skóra? Nie ta surowa, ta pięknie wyprawiona, miękka i gotowa do przerobienia na torebkę. Może z Włoch? „Italian leather” to metka pożądana już nie tylko przez Europejczyków. Tymczasem, często oznacza ona tyle, że finalny produkt został wytworzony we Włoszech, skóra najprawdopodobniej pochodzi z Azji – z Chin lub Indii.
To właśnie w tych krajach produkuje się skóry, które trafiają potem na światowy rynek. Jest to oczywiście duża oszczędność, bo pracownikom w Azji płaci się mało, a skórę można garbować toksycznymi związkami chromu, które w Unii Europejskiej są wpisane na listę toksyn.
Garbowanie
Skupmy się przez chwilę na garbowaniu. Do garbarni trafia skóra pokryta jeszcze włosami i tkanką tłuszczową, które trzeba usunąć, by potem używając tlenku chromu (III) zatrzymać procesy gnilne. Na koniec jeszcze farbowanie i produkt gotowy.
Tlenek chromu (III) jest najczęściej używaną substancją w procesie garbowania – dzięki temu można to zrobić tanio, skutecznie i szybko. Problem w tym, że związek ten łatwo utlenia się do tlenku chromu (VI), a ten z kolei to właśnie ta uznawana za Unię Europejską toksyna o której już wspomniałam.
Warunki pracy w garbarniach pozostawiają wiele do życzenia. Pracownicy często nie znają żadnych środków bezpieczeństwa, nie wspominając już o odzieży ochronnej. Mając bezpośredni kontakt z toksycznymi substancjami są narażeni na choroby płuc, od których często umierają, bo nie mają dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. Problemem są też choroby skóry. Wśród ludzi pracujących w garbarniach odnotowuje się coraz większą zachorowalność na raka, rodzi się coraz więcej dzieci z dysfunkcjami i upośledzeniami.
Środowisko
Została jeszcze jedna kwestia – zanieczyszczenie środowiska. Zaledwie 20% zanieczyszczonej chemikaliami wody zostaje oczyszczone, pozostałe 80% trafia do pobliskich rzek, trując zwierzęta i przedostając się do gleby, którą uprawiają mieszkańcy i wraz z plonami dostają solidną dawkę toksyn.
Ostatni mit, z którym spotykam się ostatnio bardzo często to taki, że skóra „naturalna” jest lepsza od materiałów syntetycznych, bo jest biodegradowalna. Otóż nie. Skóra potraktowana masą chemikaliów w procesie garbowania i farbowania nie jest biodegradowalna. Co więcej, proces rozkładu powoduje uwalnianie wszystkich toksycznych substancji, które zostały użyte podczas produkcji.
Żyjemy w 2020 roku, w czasach gdzie mamy dostęp do informacji, dzięki którym stajemy się bardziej świadomymi ludźmi. I tak możemy stać się bardziej świadomymi konsumentami. Mamy na tyle dużo alternatyw (mikrofibra, pinatex, MuSkin, skóra z kaktusa), że nie musimy dłużej napędzać przemysłu skórzanego. To my – konsumenci kształtujemy rynek, producenci odpowiadają na nasze potrzeby. Pamiętajmy, że codzienne wybory każdego z nas mają łącznie bardzo duże znaczenie.
Źródła:
https://www.researchgate.net/publication/6507251_Mortality_among_chrome_leather_tannery_workers_An_update
https://vimeo.com/88261827?ref=fb-share&fbclid=IwAR2mQ_Pkg5bGtvsTAWEtYJw_Movnln68vC7IXUXiArwI_bki-IH9YW2TpOk
https://www.ekonsument.pl/a66922_toksyczne_buty.html
Niedziela
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Komentarz
Zostaw swój komentarz