Szwedzki tydzień mody odwołany

Szwedzki tydzień mody odwołany
Możliwe, że część z Was już słyszała dobre wieści, dotyczące odwołania tegorocznego tygodnia mody w Szwecji, który miał odbyć się w sierpniu. O co tyle hałasu? Zastanawiacie się czemu ma to aż tak duże znaczenie?


W czym problem?
Ano w tym, jak obecnie wygląda branża modowa. Na świecie produkuję się niewyobrażalne ilości ubrań. Pisząc „na świecie” mam na myśli głównie kraje azjatyckie, bo to właśnie stamtąd pochodzi większość tanich, dostępnych dla każdego ciuchów. Często kupujemy pod wpływem impulsu „nie do końca dobrze leży ta koszulka, ale za 20 zł to i tak kupię.”. I tak się zaczyna. Kupujemy coraz więcej i coraz więcej wyrzucamy. A co się z tymi rzeczami później dzieje? Wracają do Azji, na wysypiska. Albo do Afryki, na wysypiska. Nie jesteśmy w stanie przerobić takiej ilości tekstylnych śmieci jakie w tym momencie produkujemy. To słowem wstępu.


Co ma do tego fashion week?

Promocję. Rzeczy pojawiające się na wybiegach już po kilku tygodniach trafiają do sklepów i na okładki magazynów I cały świat podąża za trendem i pójdzie do sklepów po to, co modne. Ale, ale… Tygodnie mody to też okazja dla projektanta, by poruszyć ważne kwestie społeczne i ekologiczne. Wszyscy wiedzieli, kiedy Chanel zaprzestała używania w swoich projektach naturalnych futer. Coraz częściej przewija się też temat zmiany klimatu i spustoszenia jakie przemysł odzieżowy serwuje naszej planecie. Projektanci mają ogromną siłę i wpływ na społeczeństwo. Skoro to oni wyznaczają trendy, to może właśnie od nich trzeba zacząć?
Czy w takim razie odwołanie tegorocznego tygodnia mody nie jest najlepszym przekazem? Otóż tak. I właśnie o to w tym wszystkim chodzi.
Jakie są realne korzyści?

Odejście od konwencjonalnego Fashion Weeka było trudną, ale dobrze przemyślaną decyzją. Musimy zapomnieć o przeszłości i zacząć stymulować przemysł modowy w stronę nowych standardów i zrównoważonego rozwoju” - powiedziała Jennie Rosen, CEO Szwedzkiej Rady Mody. Podobno w ślad za Szwedami mają pójść Duńczycy odwołując fashion week w Kopenhadze.. Szwedzi od dawna wyznaczają trendy w dziedzinie ekologii i wykorzystali to zwracając oczy całego świata na przemysł modowy.
Pod koniec tego roku dowiemy się jakie wydarzenie alternatywne zorganizuje Szwecja. Mam przeczucie, że będzie to coś bardzo kreatywnego i zaskoczy nas wszystkich.
Zdjęcia:
1. https://www.pexels.com/
2. https://unsplash.com/
Metody płatności:
Zarejestruj się aby otrzymać
Otrzymasz bon o wartości 40 zł
na swoje pierwsze zakupy u nas!
Copyright 2020 Fairma