5 powodów dlaczego powinniśmy kupować świadomie.

1. Etyczne zakupy to szacunek dla pracy ludzkiej.

Czujemy żal i niesprawiedliwość, gdy czytamy o katastrofach w krajach Globalnego Południa, jak na przykład ta z 2013 roku w Bangladeszu. Na terenie kompleksu Rana Plaza w wyniku ogromnych zaniedbań doszło do zawalenia się ośmiokondygnacyjnego budynku, w wyniku czego życie straciło ponad tysiąc pracowników, a jeszcze więcej osób odniosło obrażenia. Z bólem myślimy o tym, że dzieci zamiast bawić się i uczyć muszą iść do pracy, by dorobić do nikłego budżetu rodziny, bo ich rodzice pracują za pensje tak niskie, że nie wystarczają nawet na podstawowe potrzeby. Z drugiej strony często wydaje się nam, iż będąc tutaj w Polsce nie mamy wpływu na sytuację w tamtych krajach. W rzeczywistości jednak kupując świadomie możemy aktywnie wpływać na zmianę tej sytuacji. Jak? Wybierajmy produkty, które powstają w warunkach, gdzie pracownicy mają zapewnione bezpieczeństwo, szacunek i wynagrodzenie gwarantujące godny byt oraz możliwość wysłania swoich dzieci do szkół. Taką gwarancję dają nam między innymi certyfikaty takie jak Fairtrade czy Fair Wear Foundation. Możemy też wybierać produkty wykonane lokalnie z materiałów o znanym i sprawdzonym źródle pochodzenia.


2. Etyczne zakupy nie krzywdzą zwierząt.


Nie tylko cierpienie ludzi jest niesprawiedliwe i niepotrzebne. W dzisiejszych czasach nie musimy już korzystać ze zwierząt, by żyć optymalnie, czy nawet luksusowo. Na rynku jest już coraz więcej świetnej jakości alternatyw dla produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak mikrofibra, która dobrze naśladuje, a parametrami nawet przewyższa skórę, guma, tkaniny, korek naturalny, sznurek, materiał z wtórnie przetworzonych plastikowych butelek PET (mogący przybierać przeróżne formy i faktury), czy Piñatex – świetny materiał powstający z włókien liści ananasa.
Gwarantem, że powstanie produktu nie przyczyniło się do cierpienia zwierząt są certyfikaty takie jak Peta Approved Vegan, czy Vegan Society, ale też wybór marek, których filozofia oscyluje wokół empatii i weganizmu.


3. Etyczne zakupy wpływają na środowisko.


Pomijając cały proces hodowli zwierząt, w którym wbrew pozorom skóra nie zawsze jest produktem ubocznym, a bywa jedynym – zwłaszcza w przypadku skór egzotycznych i futer, do jej wyprawienia i przygotowania do produkcji stosuje się masę chemikaliów (w tym toksyczny chrom VI) trafiających później do środowiska. Niejednokrotnie ludzie (często ‘niewolnicy ekonomiczni’, a nierzadko też ich dzieci) pracujący przy tych procesach są bezpośrednio narażeni na działanie tej chemii i w związku z tym, borykają się z wieloma chorobami skóry, dróg oddechowych… co w efekcie kończy się przedwczesną śmiercią. Niewolnictwo ekonomiczne, praca dzieci i narażanie swojego zdrowia dla kilku groszy ma miejsce nie tylko przy produkcji butów. Jest to niechlubny standard naszych czasów wciąż mający się dobrze w całej branży modowej. Dokonując świadomych wyborów konsumenckich wpływamy na zmniejszenie dewastacji natury. Opcji jest wiele. Wybieraj naturalne materiały, jak korek, bawełna organiczna, guma naturalna Piñatex. Produkcja trwalszej niż skóra mikrofibry ma również zdecydowanie mniejszy niż ona wpływ na środowisko. Do wyboru pozostaje też mnóstwo alternatywnych materiałów, pochodzących np. z recyklingu, które potrafią zaskoczyć świetnym designem.


4. Świadome zakupy to wybór materiałów pozbawionych substancji szkodliwych dla człowieka.


Nie tylko do produkcji butów wykorzystuje się dużą ilość środków chemicznych, jest to także standard we współczesnym przemyśle bawełnianym. Jako roślina bawełna jest bardzo podatna na szkodniki, dlatego często stosuje się agresywne chemikalia, by je zwalczać i kolejne - dla zwiększenia wydajności upraw. W tym kontekście świadome zakupy to wybór tekstyliów wyprodukowanych w konwencjonalny sposób (np. bawełna organiczna) oraz bezpiecznych dla alergików i środowiska. Certyfikatami pomagającymi w wyborze takich produktów są między innymi Oeko Tex Standard 100 czy GOTS.


5. Etyczne zakupy wspierają rozwój nowoczesnych technologii.

Aktywna troska o ludzi, zwierzęta i środowisko wymusza powstawanie alternatyw dla skóry, które są wysokiej jakości, jak chociażby nowoczesna mikrofibra o świetnych właściwościach, czy wspomniany już wyżej Piñatex, którego produkcja pociąga za sobą nie tylko rozwój istniejącego już przemysłu ale też tworzenie nowych miejsc pracy oraz dodatkowego dochodu dla rolników – i to bez zanieczyszczania środowiska!


Nasz wybór, to nasz lepszy świat!

Metody płatności:
Zarejestruj się aby otrzymać
Otrzymasz bon o wartości 40 zł
na swoje pierwsze zakupy u nas!
Copyright 2021 Fairma