1. Fairtrade – jeden z najbardziej znanych certyfikatów związanych z modą etyczną. Przyznaje go organizacja Fairtrade International, a sam proces certyfikacji przeprowadza niezależna jednostka FLO-CERT. Certyfikat przyznawany jest producentom (ew. eksporterom), importerom oraz przetwórcom produktów fair trade i aby go otrzymać, produkt musi być sprawdzany na każdym etapie jego produkcji i obrotu. Warto jednak wiedzieć co on tak naprawdę oznacza, a jest to przede wszystkim:
  • uczciwa cena dla producentów za swoje produkty;
  • praktyki handlowe oparte na zasadach przejrzystości i wzajemnego szacunku;  
  • sprawiedliwe płace i odpowiednie warunki socjalne;
  • zarządzanie organizacją producencką na zasadach demokratycznych;
  • dążenie do zwiększenia niezależności producentów.
  • Certyfikat Fairtrade przyznawany jest na konkretny produkt, a nie na całą produkcję firmy.
   

2. Oeko-Tex® Standard 100 – Ważny certyfikat dla mody etycznej. Powstał z inicjatywy Österreichische Textil-Forschungsinstitut (ÖTI) oraz Forschungsinstitut Hohenstein. Jest on wiodącym na całym świecie znakiem bezpieczeństwa dla wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i metali ciężkich.
   
3. Peta Approved Vegan – People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) jest organizacją działającą na rzecz praw zwierząt. Oprócz swojej działalności edukacyjno-promocyjnej, od pewnego czasu nadaje także certyfikat informujący o tym, że produkt nie był testowany na zwierzętach i że jest wolny od jakichkolwiek odzwierzęcych komponentów. Nadanie certyfikatu wiąże się z przestrzeganiem zasad wytyczonych przez organizację.
   
 
4. Vegan Society - certyfikat nadawany przez Towarzystwo Wegańskie (Vegan Society). Gwarantuje on, że produkt nim oznaczony jest wolny od jakichkolwiek substancji pochodzenia zwierzęcego, a także, że nie był on testowany na zwierzętach. Wytyczne te dotyczą zarówno końcowych produktów, składników, jak i całego procesu produkcji. Nadawanie znaku wiąże się z przestrzeganiem konkretnych i rygorystycznych zasad szacunku względem zwierząt. Certyfikat przyznawany jest na konkretny produkt, a nie na całą produkcję firmy.
   
4. Fair Wear Foundation – Fair Wear Foundation jest międzynarodową inicjatywą zrzeszającą firmy, fabryki, organizacje pozarządowe oraz związki zawodowe, których celem jest sprawowanie nadzoru nad procesem produkcji odzieży i produktów tekstylnych. Fabryki kontrolowane przez FWF powinny spełniać konkretne standardy społeczne wyznaczone przez organizację. Są to przede wszystkim sprawiedliwe wynagrodzenie, zakaz zatrudniania dzieci i stosowania pracy przymusowej, zagwarantowanie stabilnej pracy w oparciu o umowę i uregulowany czas pracy, a także równość i szacunek dla wszystkich pracowników. Certyfikat Fair Wear przyznawany jest więc wyrobom włókienniczym, które zostały wyprodukowane przy pełnym zachowaniu praw pracowniczych.
   
5. GOTS - Global Organic Textile Standardto certyfikat dla odzieży i tekstyliów obejmujący cały łańcuch produkcyjny konkretnego produktu. Powstał on dzięki International Working Group on Global Organic Textile Standard (IWG), tj. grupie skupiającej organizacje z Europy, USA i Japonii i zajmującej się certyfikowaniem produktów wykonanych z włókien organicznych przyjaznych środowisku. Certyfikat GOTS określa kryteria ochrony środowiska wzdłuż całego łańcucha dostaw, a także zgodność z kryteriami społecznymi. Jedynie wyroby włókiennicze, zawierające minimum 70% włókien organicznych mogą być certyfikowane zgodnie z wytycznymi GOTS. Ponadto, wszystkie środki chemiczne np. barwniki muszą spełniać ścisłe kryteria środowiskowo-toksykologiczne.
 
 

 


Metody płatności:
Zarejestruj się aby otrzymać
Otrzymasz bon o wartości 40 zł
na swoje pierwsze zakupy u nas!
Copyright 2020 Fairma