Czym są alternatywne materiały do produkcji butów, torebek?
Aby moda mogła być FAIR, do produkcji butów oraz torebek potrzebne są materiały i komponenty nieszkodzące ludziom i zwierzętom. Skórze naturalnej przypisuje się ekologiczność, trwałość, optymalne parametry w kwestii wentylacji i pochłaniania wilgoci… Ale czy słusznie? I czy rzeczywiście jest to najlepszy możliwy materiał na buty? Wbrew potocznej opinii skóra naturalna absolutnie nie jest produktem ekologicznym. Pomijając cały proces hodowli zwierząt, w którym wbrew pozorom skóra nie zawsze jest produktem ubocznym, a bywa jedynym – zwłaszcza w przypadku skór egzotycznych i futer, do jej wyprawienia i przygotowania do produkcji stosuje się masę chemikaliów trafiających później do środowiska. Niejednokrotnie ludzie (a nierzadko też dzieci) pracujący przy tych procesach są bezpośrednio narażeni na działanie tej chemii i w związku z tym, borykają się z wieloma chorobami skóry, dróg oddechowych, co w efekcie kończy się nawet przedwczesną śmiercią.
Na szczęście istnieją fantastyczne, wegańskie alternatywy! Poniżej przybliżamy kilka głównych:
 1. Mikrofibra – dziś to nie jest już ‘sztuczna skóra’, która pod kątem właściwości była porównywalna do ceraty. Nowoczesna mikrofibra doskonale udaje skórę czy zamsz, ale może też przybierać wiele innych form i faktur. Mikrofibra może być miękka i delikatna ale też gruba do bardzo wytrzymałego obuwia. Technologia stosowana przy jej produkcji pozwala uzyskać parametry wyższe niż te skóry naturalnej pod kątem trwałości, pochłaniania wilgoci, czy przepuszczania powietrza. Niektóre mikrofibry można nawet prać w pralce, co dla skóry skończyłoby się katastrofą. Mikrofibra jest bardzo łatwa w konserwacji – wystarczy woda i szmatka/szczoteczka, czasem impregnat – jeśli tworzywo nie należy do tych całkowicie wodoodpornych. Więcej o mikrofibrze przeczytacie tutaj.

 2. Piñatex – czyli materiał powstały z włókien liści ananasa. Jego produkcja nie wiąże się z eksploatacją środowiska, ponieważ pozyskiwany jest z istniejących już upraw ananasów. Do niedawna ich liście były odpadem produkcyjnym, ale niedawno wynaleziona technologia pozwoliła wykorzystać wspaniałe zalety włókien i przetworzyć je w oddychający, mocno odporny na wodę, wytrzymały materiał o bardzo oryginalnym wyglądzie.
  Przy okazji powstania tej technologii utworzono wiele nowych miejsc pracy!
  Więcej o piñatexie przeczytacie tutaj.


 3. Korek naturalny – kolejny materiał powstający bez szkody dla środowiska. Pozyskiwany jest ze specjalnych plantacji dębu korkowego, z poszanowaniem dla naturalnego rozwoju drzew – zbiera się jedynie zewnętrzną, obumarłą część kory. Drzewa okorowuje się zdejmując tę warstwę kory płatami, bez uszkadzania wewnętrznej części, która ją regeneruje. Co ważne – pozyskany korek jest w 100% wykorzystywany w produkcji.
  A buty z korka są… WOW! No i całkowicie nieprzemakalne.
  Więcej o korku przeczytacie tutaj.

 4. Bawełna organiczna – świetny, przewiewny materiał, gdy szukamy butów na ciepłą i suchą porę roku. Modeli można znaleźć sporo, ale ciągle najpopularniejsze są trampki. Bawełna organiczna od tej popularnie stosowanej różni się tym, że przy jej uprawach nie stosuje się substancji szkodliwych dla środowiska i ludzi później jej używających.

 5. Sznurek – tak! Istnieją sandały zrobione ze sznurka. Najtrwalszego sznurka na świecie. I to z odzysku. I jeszcze są produkowane w Nikaragui przez mieszkańców małej wioski, która wcześniej nie miała stałego dochodu. Są bardzo oryginalne, wygodne, lekkie i bezszelestne. (Takie właśnie produkuje Nomadic).

 6. PET – wtórnie odzyskane butelki PET mogą pełnić wiele funkcji. Mogą na przykład zostać przetworzone na materiał, z którego robi się buty. Materiał taki wygląda na przykład jak filc. Plastik jest bardzo trwałym tworzywem, więc można być spokojnym o długość żywota takich butów.

 7. Guma – na pewno jest trwała, łatwa w pielęgnacji i może być bardzo miękka, a co za tym idzie – w postaci butów – bardzo wygodna. Można ją barwić na nieskończoną ilość kolorów, przez co gumowe buty (nie tylko kalosze!) mogą bardzo poprawiać humor.

 8.  Samochodowe poduszki powietrzne z odzysku – świetnie wyglądający, trwały i odporny na wodę materiał. Doskonały przykład na wtórne odzyskanie czegoś, co miało stać się odpadem. I to w jakim stylu!

                                                                              

Do produkcji akcesoriów stosuje się też różnorodne materiały upcyklingowe, np. pasy samochodowe czy banery reklamowe.
Wszystkie materiały są szczegółowo przebadane pod kątem ich wpływu na zdrowie i życie ludzi. Wyrazem tego są certyfikaty jakości oraz typowo wegańskie certyfikaty, które informują, że dany produkt powstał bez jakichkolwiek odzwierzęcych komponentów.

Metody płatności:
Zarejestruj się aby otrzymać
Otrzymasz bon o wartości 40 zł
na swoje pierwsze zakupy u nas!
Copyright 2020 Fairma