Koszyk 0

Polecane produkty

 • Sztyblety zimowe PAULI czarne
  Cena 539,00 zł
  Wyprodukowane w Polsce, wygodne, ocieplane, sztyblety zimowe. Wykonane z wysokiej jakości, oddychającej i nieprzemakalnej mikrofibry z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. 100% wegańskie buty - certyfikat PETA Approved VEGAN. Podeszwa TR.
 • Sztyblety zimowe PAULI jasnobrązowe
  Cena 539,00 zł
  Wyprodukowane w Polsce, wygodne, ocieplane, sztyblety zimowe. Wykonane z wysokiej jakości, oddychającej i nieprzemakalnej mikrofibry z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. 100% wegańskie buty - certyfikat PETA Approved VEGAN. Podeszwa TR.

Sprzedaż

 • Oxfordy męskie HARRY CROSS jasnobrązowe
  Cena podstawowa 449,00 zł -25% Cena 336,75 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 449,00 zł
  Eleganckie, męskie oxfordy, wyprodukowane w Polsce, z wysokiej jakości, nieprzemakalnej, oddychającej mikrofibry z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100, o eleganckiej fakturze przypominającej skórę. Wyściółka buta jest  antyalergiczna, antybakteryjna i oddychająca,  a miękkie wkładki zawierają aktywny aloes. W 100% wegańskie buty - posiadają...
 • NOMADIC Sandały JC SANDAL beżowe - OUTLET
  Cena podstawowa 290,00 zł -50% Cena 145,00 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 145,00 zł
  Bardzo wygodne i w 100% wegańskie buty. Oryginalne lekkie i bardzo wygodne sandały.

Bestsellery

 • Sztyblety zimowe GAIL czarne
  Cena 449,00 zł
  GAIL to etycznie wyprodukowane w Polsce, wygodne, ocieplane, zimowe buty. Wykonane z wysokiej jakości, oddychającej i nieprzemakalnej mikrofibry z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. Te w 100% wegańskie buty - posiadają certyfikat PETA Approved Vegan. Ciepłe, wodoodporne, białe zimowe botki.
 • Sneakersy LENNY czarne
  Cena 419,00 zł
  Wegańskie buty, klasyczne jasnobrązowe sneakersy na białej podeszwie, z surowymi dziurkami bez okuć. Wyprodukowane w Polsce. Wykonane z oddychającej, wodoodpornej mikrofibry z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. Ich wyściółka powstała z wysokiej jakości, oddychającej i absorbującej wilgoć mikrofibry z tym samym certyfikatem. Wegańskie buty -...

KTO ZARABIA NA TWOJEJ KOSZULCE?

Dnia:
Przemysł modowy został ostatnio wzięty pod lupę w związku z kryzysem klimatycznym, o którym mówi się coraz głośniej. Co ma branża modowa do zmian klimatu? Jaki procent społeczeństwa jest świadomy tego, jakie spustoszenie sieje w środowisku i jak potrafi krzywdzić człowieka?

Buty, torebka, portfel, pasek… Kto z nas nie usłyszał kiedyś, że najlepiej zainwestować w te skórzane? Bo trwałe, porządne i solidne. I tylko w skórzanych butach stopa oddycha. I nie zmoknie, rzecz jasna. Dziś post obalający mit. Gotowi?


Produkt produktem, ale skąd ta skóra? Zastanawialiście się kiedyś, jak jest produkowana? Z jakiego zwierzęcia pochodzi? Jak została wyprawiona, zabarwiona i zakonserwowana? Producenci nawet najbardziej ekskluzywnych marek nie podają konsumentom tych informacji. A to dlatego, że nie ma się czym chwalić.

Skóry najczęściej pochodzą od krów. Czasem od cielaków – wtedy produkt jest dużo droższy i jeszcze bardziej ekskluzywny, a to dlatego, że cielęca skóra jest wyjątkowo miękka i delikatna w dotyku. Cielęta zabierane są od matki tuż po urodzeniu – obalamy pierwszy mit, o tym, że skóra to produkt uboczny przemysłu mięsnego – nie zawsze tak jest. Poza skórami krowimi, często używa się też skór kozich, odnotowano również przypadki produktów wykonanych ze skór kotów czy psów.

Tym samym przechodzimy do kolejnej kwestii. I znów zadajmy sobie pytanie - skąd pochodzi skóra? Nie ta surowa, ta pięknie wyprawiona, miękka i gotowa do przerobienia na torebkę. Może z Włoch? „Italian leather” to metka pożądana już nie tylko przez Europejczyków. Tymczasem, często oznacza ona tyle, że finalny produkt został wytworzony we Włoszech, skóra najprawdopodobniej pochodzi z Azji – z Chin lub Indii.

To właśnie w tych krajach produkuje się skóry, które trafiają potem na światowy rynek. Jest to oczywiście duża oszczędność, bo pracownikom w Azji płaci się mało, a skórę można garbować toksycznymi związkami chromu, które w Unii Europejskiej są wpisane na listę toksyn.


Garbowanie

Skupmy się przez chwilę na garbowaniu. Do garbarni trafia skóra pokryta jeszcze włosami i tkanką tłuszczową, które trzeba usunąć, by potem używając tlenku chromu (III) zatrzymać procesy gnilne. Na koniec jeszcze farbowanie i produkt gotowy.

Tlenek chromu (III) jest najczęściej używaną substancją w procesie garbowania – dzięki temu można to zrobić tanio, skutecznie i szybko. Problem w tym, że związek ten łatwo utlenia się do tlenku chromu (VI), a ten z kolei to właśnie ta uznawana za Unię Europejską toksyna o której już wspomniałam.

Warunki pracy w garbarniach pozostawiają wiele do życzenia. Pracownicy często nie znają żadnych środków bezpieczeństwa, nie wspominając już o odzieży ochronnej. Mając bezpośredni kontakt z toksycznymi substancjami są narażeni na choroby płuc, od których często umierają, bo nie mają dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. Problemem są też choroby skóry. Wśród ludzi pracujących w garbarniach odnotowuje się coraz większą zachorowalność na raka, rodzi się coraz więcej dzieci z dysfunkcjami i upośledzeniami.
Została jeszcze jedna kwestia – zanieczyszczenie środowiska. Zaledwie 20% zanieczyszczonej chemikaliami wody zostaje oczyszczone, pozostałe 80% trafia do pobliskich rzek, trując zwierzęta i przedostając się do gleby, którą uprawiają mieszkańcy i wraz z plonami dostają solidną dawkę toksyn.


Ostatni mit, z którym spotykam się ostatnio bardzo często to taki, że skóra „naturalna” jest lepsza od materiałów syntetycznych, bo jest biodegradowalna. Otóż nie. Skóra potraktowana masą chemikaliów w procesie garbowania i farbowania nie jest biodegradowalna. Co więcej, proces rozkładu powoduje uwalnianie wszystkich toksycznych substancji, które zostały użyte podczas produkcji.
Żyjemy w 2020 roku, w czasach gdzie mamy dostęp do informacji, dzięki którym stajemy się bardziej świadomymi ludźmi. I tak możemy stać się bardziej świadomymi konsumentami. Mamy na tyle dużo alternatyw (mikrofibrapinatexMuSkinskóra z kaktusa), że nie musimy dłużej napędzać przemysłu skórzanego. To my – konsumenci kształtujemy rynek, producenci odpowiadają na nasze potrzeby. Pamiętajmy, że codzienne wybory każdego z nas mają łącznie bardzo duże znaczenie.


Źródła:
https://www.researchgate.net/publication/6507251_Mortality_among_chrome_leather_tannery_workers_An_update

https://vimeo.com/88261827?ref=fb-share&fbclid=IwAR2mQ_Pkg5bGtvsTAWEtYJw_Movnln68vC7IXUXiArwI_bki-IH9YW2TpOk

https://www.ekonsument.pl/a66922_toksyczne_buty.html

Komentarz

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Powrót do góry

Rejestracja nowego konta

Masz już u nas konto?
Zaloguj się lub Odzyskaj hasło
My cart