Czy wiecie, że obok stylu życia i diety, udział substancji chemicznych w naszym życiu, jest uważany przez naukowców, za zwiększający ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne?
Według badań przeprowadzanych przez Eurobarometr [1] 4 na 5 Europejczyków boi się wpływu chemikaliów na ich zdrowie. Fairma włączyła się w kampanię Pytaj o chemię, prowadzoną w Polsce przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie. Jednym z elementów kampanii jest aplikacja na telefon Pytaj o chemię ułatwiająca komunikacje konsumentów z firmą.
Na czym polega kampania Pytaj o chemię?
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie od początku swojej działalności zwraca uwagę na dbanie o środowisko naturalne. Nadprodukcja, hiperkonsumpcja i substancje chemiczne, znajdujące się w produktach z naszego najbliższego otoczenia niszczą naszą planetę, ale także nasze zdrowie. Celem kampanii Pytaj o chemię, jest wzrost świadomości na temat szkodliwych substancji chemicznych oraz usprawnienie komunikacji między konsumentem a producentem. Kampania skierowana jest do producentów, sprzedawców sieci detalicznych oraz konsumentów.
Trujące chemikalia – co warto wiedzieć?
Przedmioty codziennego użytku takie jak ubrania, obuwie, agd, zabawki, akcesoria sportowe, meble itp. mogą zawierać substancję chemiczne, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. W prawie funkcjonują jako tzw. SVHC (Substances of very high concern). Jest to lista substancji, przebadanych przez Europejską Agencje ds. Chemii, wykazujących właściwości rakotwórcze, mutagenne lub toksyczne dla rozrodczości ulegające bioakumulacji oraz zaburzające gospodarkę hormonalną. Lista ta jest aktualizowana co pół roku. Znalezienie się substancji na tej liście natychmiast nakłada na producentów obowiązek odpowiadania na pytania konsumentów dotyczące produktów zawierających związek z listy.
Chemikalia te mogą przedostawać się do ludzkiego organizmu poprzez dotyk, drogą wziewną lub przez kontakt z jedzeniem lub wodą.
Substancje nie tylko szkodzą naszemu zdrowiu, ale również przenikają do gleby i wody.
Pytaj o chemię. Masz prawo widzieć!
Według artykułu 33 unijnego rozporządzenia REACH każdy z nas może zapytać producenta, sprzedawcę lub importera czy w danym produkcie znajdują się niebezpieczne substancje chemiczne, zwane w prawie SVHC. Firma, do której wysyłamy zapytania, ma 45 dni na udzielenie odpowiedzi. jeśli zawartość takich substancji w produkcie (takim jak meble, ubrania, zabawki, elektronika, materiały budowlane itd.) przekracza stężenie 0,1%, każdy dostawca w łańcuchu dostaw musi przekazać informację o tym każdemu komercyjnemu odbiorcy produktu.
CO MOŻE ZROBIĆ KONSUMENT? Ściągnij apkę Pytaj o chemię.
W ramach projektu powstała aplikacja na smartfony Pytaj o chemię, dzięki której skanując kod kreskowy produktu lub wpisując jego nazwę, można w łatwy sposób zapytać producenta, czy w jego wyrobie znajdują się substancje SVHC w stężeniu powyżej 0,1%. Zachęcamy do pobrania aplikacji TUTAJ.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu niebezpiecznych substancji chemicznych wejdź na stronę Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, gdzie znajduje sią baza artykułów:
https://www.ekonsument.pl/chemikalia
Projekt jest częścią europejskiego projektu LIFE AskREACH, który tworzymy we współpracy z 20 partnerami z 13 państw członkowskich UE. Liderem projektu jest Federalna Agencja Środowiska (UBA), która zarządza projektem w ramach unijnego programu LIFE.
_________
[1] Eurobarometr w 2017
Niedziela
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Komentarz
Zostaw swój komentarz