Koszyk 0

Polecane produkty

 • Sztyblety zimowe PAULI czarne
  Cena 539,00 zł
  Wyprodukowane w Polsce, wygodne, ocieplane, sztyblety zimowe. Wykonane z wysokiej jakości, oddychającej i nieprzemakalnej mikrofibry z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. 100% wegańskie buty - certyfikat PETA Approved VEGAN. Podeszwa TR.
 • Sztyblety zimowe PAULI jasnobrązowe
  Cena 539,00 zł
  Wyprodukowane w Polsce, wygodne, ocieplane, sztyblety zimowe. Wykonane z wysokiej jakości, oddychającej i nieprzemakalnej mikrofibry z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. 100% wegańskie buty - certyfikat PETA Approved VEGAN. Podeszwa TR.

Sprzedaż

 • Oxfordy męskie HARRY CROSS jasnobrązowe
  Cena podstawowa 449,00 zł -25% Cena 336,75 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 449,00 zł
  Eleganckie, męskie oxfordy, wyprodukowane w Polsce, z wysokiej jakości, nieprzemakalnej, oddychającej mikrofibry z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100, o eleganckiej fakturze przypominającej skórę. Wyściółka buta jest  antyalergiczna, antybakteryjna i oddychająca,  a miękkie wkładki zawierają aktywny aloes. W 100% wegańskie buty - posiadają...
 • NOMADIC Sandały JC SANDAL beżowe - OUTLET
  Cena podstawowa 290,00 zł -50% Cena 145,00 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 145,00 zł
  Bardzo wygodne i w 100% wegańskie buty. Oryginalne lekkie i bardzo wygodne sandały.

Bestsellery

 • Sztyblety zimowe GAIL czarne
  Cena 449,00 zł
  GAIL to etycznie wyprodukowane w Polsce, wygodne, ocieplane, zimowe buty. Wykonane z wysokiej jakości, oddychającej i nieprzemakalnej mikrofibry z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. Te w 100% wegańskie buty - posiadają certyfikat PETA Approved Vegan. Ciepłe, wodoodporne, białe zimowe botki.
 • Sneakersy LENNY czarne
  Cena 419,00 zł
  Wegańskie buty, klasyczne jasnobrązowe sneakersy na białej podeszwie, z surowymi dziurkami bez okuć. Wyprodukowane w Polsce. Wykonane z oddychającej, wodoodpornej mikrofibry z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. Ich wyściółka powstała z wysokiej jakości, oddychającej i absorbującej wilgoć mikrofibry z tym samym certyfikatem. Wegańskie buty -...

MODA NISZCZĄCA ŚWIAT?

Dnia:
Temat ochrony środowiska jest stale obecny zarówno w mediach, jak i w prywatnych rozmowach; coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że poprzez codziennie wybory konsumenckie mamy wpływ na przyszłość otaczającego nas świata. Niestety wciąż traktujemy tę kwestię za mało poważnie.

Naukowcy ostrzegają, że zanieczyszczenie i zniszczenie środowiska jest bliskie sytuacji krytycznej, wobec czego codzienna troska o ten świat nie powinna już być traktowana jako wybór, lecz jako obowiązek każdego z nas.

Niewiele osób wie jak negatywny wpływ na środowisko ma branża modowa. Przyjrzyjmy się liczbom: w raporcie „Pulse of the Fashion Industry” 
(The Global Fashion Agenda/ The Boston Consulting Group) czytamy, że przemysł modowy w 2015 roku odpowiedzialny był za emisję 1715 milionów ton CO2, co stanowi 5,4% emisji globalnej i stawia tę branżę na piątym miejscu w rankingu najbardziej szkodliwych dla środowiska, na równi z przemysłową hodowlą zwierząt (wyprzedzają je: przemysł energetyczny (24,9%), rolnictwo (13,8%), transport drogowy (10,5%) oraz produkcja ropy i gazu (6,4%)). 
Nie tylko ślad węglowy produkcji ubrań jest zatrważający, dużą rolę odgrywają też takie czynniki jak wykorzystywanie toksycznych chemikaliów, wzrastająca liczba odpadów tekstylnych i ogromne zużycie wody (79 miliardów m3 wody w 2015 roku – więcej niż przy produkcji energii elektrycznej). [1]

Wyjątkowy jest fakt, że branża modowa zazębia się z dosłownie wszystkimi wymienionymi powyżej: fabryki odzieży zużywają mnóstwo energii (często pochodzącej z „brudnych” źródeł - węgla i oleju napędowego); bawełna jest produktem rolnym; część dostaw odzieży odbywa się transportem drogowym; poliester jest produktem ropopochodnym; skóra pochodzi z przemysłowej hodowli zwierząt. To tylko potwierdza ogromny wpływ tej branży na stan naszej planety. Wprowadzenie lepszego łańcucha dostaw i obniżenie emisji wpłynęłoby na obniżenie szkodliwości aż pięciu innych najbardziej groźnych dla środowiska przemysłów! Mówiąc śmiało - moda ma szansę ocalić świat.


CO MOŻEMY ZROBIĆ MY - KONSUMENCI?

„Jeśli ludzie będą chcieli żyć bardziej świadomie, z poszanowaniem dla środowiska, trzeba będzie przekształcić produkcję w bardziej ekologiczną. Niestety ze względu na skomplikowany łańcuch dostaw wprowadzenie zauważalnych zmian (które faktycznie będą działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju) zajmie całe lata. Należy także pamiętać, że dla producentów przejście na ekologiczną produkcję jest niezwykle kosztowne i czasochłonne ale równocześnie możliwe i jak najbardziej potrzebne. […] Trudno oczekiwać drastycznego wzrostu takich praktyk, bo przechodzenie na wersję „eko”, z poszanowaniem środowiska, to proces, a nie jednorazowa akcja. Będzie trwał długo. To raczej długotrwały trend, który już zaczął być wprowadzany.” – możemy przeczytać w książce „Moda na alternatywę, czyli o odpowiedzialności w branży odzieżowej”. [2]

A więc przede wszystkim – każda i każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska przez przemyślany zakup odzieży czy obuwia. To od nas zależy jak będzie się zmieniać branża modowa. 

Wspierajmy firmy oferujące modę przyjazną środowisku! Kupując w takich miejscach mamy pewność, że cały proces powstawania ubrań jest zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju i z poszanowaniem środowiska naturalnego, a wszystkie osoby zatrudnione przy produkcji mają zagwarantowane przyzwoite standardy pracy. Te ubrania są często droższe, ale z gwarancją długiego użytkowania, wysokiej jakości materiałów i szycia oraz najwyższych standardów produkcji.

Zwracajmy uwagę na to, co kupujemy – na materiał, miejsce produkcji, certyfikaty wytwórcy.

Kupujmy rzeczy z recyklingu (my możemy zaproponować m.in. buty zrobione z butelek PET, Pinatexu czy samochodowych poduszek powietrznych! Są one zawsze najbardziej przyjazne środowisku - zmniejszają zużycie pierwotnych zasobów i pomagają rozwiązać rosnący problem gospodarki odpadami ("Szacuje się, że w Polsce powstaje ok. 2,5 mln ton odpadów tekstylnych rocznie, z czego połowa nadaje się do odzysku" - Ewelina Rozpara, rzecznik prasowy VIVE Textile Recycling) 

Ostatecznie, najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić, jest utrzymywanie naszych ubrań w dobrym stanie, noszenie ich jak najdłużej oraz kupowanie mniejszej ilości nowych rzeczy.


Źródła:
1. http://globalfashionagenda.com/wp-content/uploads/2017/05/Pulse-of-the-Fashion-Industry_2017.pdf
2. „Moda na alternatywę czyli o odpowiedzialności w branży odzieżowej” pod redakcją Agaty Rudnickiej

fot. Lu Guang/GreenpeaceKomentarz

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Powrót do góry

Rejestracja nowego konta

Masz już u nas konto?
Zaloguj się lub Odzyskaj hasło
My cart